Współpracownicy Parafii

Proboszcz Administrator - ks. Karol Długosz

Ksiadz Karol Dlugosz
Ur. w 1985. Pochodzi z Koszalina na Pomorzu. W latach 2004–2005 odbył roczny wolontariat w Diakonii niemieckiej, od 2005 do 2011 roku studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (z roczną przerwą na pracę w Wielkiej Brytanii), a w latach 2011–2012 odbył studia podyplomowe z retoryki praktycznej w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Praktykę kandydacką rozpoczął w Olsztynie i Olsztynku, a ukończył w Żorach i Warszowicach. Został wyświęcony (ordynowany) na duchownego 6 września 2014 roku w Żorach i skierowany do tejże parafii na wikariat. W latach 2015–2018 pełnił funkcję asystenta Biskupa Kościoła, duszpasterza niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, opiekuna Polskiego Duszpasterstwa Ewangelickiego w Holandii oraz asystenta duszpasterza Ewangelickiego Duszpasterstwa Studentów ChAT w Warszawie. W tym czasie zorganizował wraz ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy, międzynarodowy bieg sztafetowy «500 lat Reformacji» (z Wittenbergi, przez Wrocław do Cieszyna, na dystansie 842 km). W latach 2018–2021 był wikariuszem parafii w Bielsku, a od kwietnia 2020 roku koordynatorem ds. mediów diecezji cieszyńskiej. 

Decyzją konsystorza od 1 sierpnia 2021 został mianowany proboszczem-administratorem parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu. Zasiada w zarządzie Towarzystwa Psychologii i Poradnictwa Pastoralnego. Członek Society for Intercultural Pastoral Care and Counselling, SKiK oraz Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W latach 2011–2013 ukończył, pod egidą ks. Helmuta Weissa z Niemiec, dwa roczne kursy duszpasterskie (podstawowy i zaawansowany) w Centrum Misji i Ewangelizacji. W latach 2011–2016 współredagował ewangelicki kwartalnik «Słowo i Myśl».

Prywatnie mąż i tata trzech synów. Pasjonuje się historią Kościoła (zwłaszcza na Górnym Śląsku), grą w badmintona, gotowaniem i podróżami.

siostra parafialna - s. lidia Podżorska

„Boże drogi najlepsze dla mnie są!” Chcę zawsze nimi chodzić…

Najpierw uczyłam się w 5-letnim liceum medycznym w Cieszynie. Następnie pracowałam w szpitalu w tym samym mieście, gdzie zostałam zatrudniona na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej jako instrumentariuszka. 

Po roku pracy przeniosłam się bliżej domu i zaczęłam pracę w szpitalu reumatologicznym w Ustroniu na sali operacyjnej. Mój staż trwał tam 9 lat. W międzyczasie wywędrowałam na rok misyjny do Grossalmerode w Niemczech. Będąc tam nauczyłam się języka.

Kiedy w parafii Św. Krzysztofa we Wrocławiu poszukiwano kandydatki na siostrę parafialną, okazało się, że jestem tą odpowiednią osobą. Tak się złożyło, że cały czas prosiłam Boga o Jego prowadzenie i tak w 1995 roku przyprowadził mnie z Wisły do Wrocławia. 

Wygląda na to, że to sam Bóg utorował moją drogę do tego miejsca, by służyć starszym ludziom i towarzyszyć im w trudnym etapie ich życia.

Organista - Mariusz Nowak

Pracuję jako doktorant 4 roku w dziedzinie inżynierii chemicznej na Politechnice Wrocławskiej. Od lat jestem zafascynowany muzyką organową jako samouk-amator. 

W latach 2017-2021 byłem organistą w ewangelickim kościele Marii Panny w Legnicy. W kościele św. Krzysztofa rozpocząłem służbę od sierpnia 2022 roku.

Chętnie dyskutuję o teologii, przekładach Biblii, nowych technologiach, historii i o polityce (lecz nie w niedzielę). 

Szczęśliwie żonaty.

Rada Parafialna

- ks. Karol Długosz (prezes)
- Jörg Giessler (kurator)
- Zuzanna Kujat (sekretarz)
- Eilert Hörmann (skarbnik)
- Ewa Majewska
- Jörg Sierenberg
- Jolanta Waschke (inspektorka danych osobowych)

komisja rewizyjna

- Gizela Wypych
- Irena Wiatrowska
- Eberhard Scholtz

Delegatka parafii do Synodu Diecezji Wrocławskiej

- Katarzyna Długosz
Copyright © 2024 Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu.
Polityka Prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram