Kantorat Zeggerteum
Kantorat sprawuje pieczę nad wszystkim, co związane z kulturą i sztuką w parafii. Naszym podstawowym i najważniejszym zadaniem jest dbać o muzykę wykonywaną podczas nabożeństw, która jest dla nas szczególnie ważna. Prócz tego organizujemy doroczne Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd. Informacje o tym wyjątkowym wydarzeniu znajdziecie Państwo na osobnej podstronie. Specjalnym rodzajem naszej działalności jest pielęgnowanie pamięci o naszym patronie – Gerhardzie Zeggercie – wybitnym kantorze parafii, który zapisał się niezrównanymi zasługami w historii naszego miasta.
Wydarzenia cykliczne
KONCERTY „GERHARD ZEGGERT IN MEMORIAM”
W 1923 roku Gerhard Zeggert został kantorem u św. Marii Magdaleny we Wrocławiu – rozpoczął wówczas organizację Koncertów Poniedziałkowych (także w kościele filialnym św. Krzysztofa), na których prezentowana była muzyka kameralna oraz chóralna. Zeggert prowadził ten cykl aż do swego wyjazdu z Wrocławia w 1945 roku. W roku 2013 postanowiliśmy reaktywować ten zwyczaj, organizując koncerty ku jego pamięci.
URODZINY BACHA
Co roku 21 marca w sposób szczególny świętujemy urodziny Johanna Sebastiana Bacha – Zeggerteum tego dnia organizuje w kościele św. Krzysztofa wydarzenie absolutnie wyjątkowe. Przenosimy się w czasie, do XVIII-wieku, by uczestniczyć w historycznej luterańskiej liturgii, na którą licznie przybywali co niedzielę lipscy mieszczanie. Ksiądz jest ubrany w dawne szaty a niektóre modlitwy zmawiane są po łacinie. Przed kazaniem można wysłuchać jednej z bachowskich kantat.
ŚWIĘTO MUZYKÓW
22 listopada każdego roku wspominamy życie i świadectwo wiary Cecylii z Rzymu, wczesnochrześcijańskiej męczennicy, którą tradycja wiąże z muzyką kościelną. Historia Święta Muzyków rozpoczyna się w roku 2008, gdy po raz pierwszy została zorganizowana jutrznia dla środowiska organistów. W roku 2010 nabożeństwo przybrało obecną formę: ekumenicznej Liturgii Słowa z bogatą oprawą muzyczną – instrumentalną (organy, instrumenty dęte i perkusyjne) i chóralną.
NABOŻEŃSTWO DZIEWIĘCIU CZYTAŃ I KOLĘD
To pochodzące z Anglii nabożeństwo jest rozbudowaną formą rozmyślania nad Narodzeniem Pańskim w kontekście stworzenia i odkupienia świata. Wybrane czytania Pisma Świętego wiodą nas – jak głoszą słowa modlitwy wstępnej – „od pierwszych dni naszego nieposłuszeństwa, aż do chwały Zbawienia”. Liturgia odbywa się co roku na początku stycznia, a śpiewa podczas niej Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.